fbpx

LATA 50-TE

Początki tego miejsca sięgają do połowy ubiegłego stulecia. Kawiarnia ,,Przystań” powstała w 1953 roku, zaprojektowana przez Zbigniewa Rzepeckiego, autora m.in. Domu Powstańca Śląskiego i Pałacu Kultury Zagłębia.

Była jedną z pierwszych inwestycji w Parku Śląskim i miała stanowić kluczową rolę dla rozwoju kulturalnego Parku. Organizowano w niej najmodniejsze bale sylwestrowe, niezwykle liczebne studniówki i huczne urodziny.

Przyjmowano w niej przedstawicieli najwyższych władz państwowych, zagraniczne delegacje, znane postacie życia publicznego i nauki.

W pierwszych latach funkcjonowania Parku Śląskiego właśnie tutaj swoją siedzibę miała dyrekcja, na terenie obiektu znajdowała się również centrala telefoniczna.

Największym atutem, który pozwalał tak często wracać do tego miejsca, była jednak kuchnia śląska, którą zachwycali się dyplomaci, zagraniczni goście i ślązacy, którzy nie wyobrażali sobie niedzielnego obiadu bez obecności w ,,Przystani”.

Przepyszne menu cieszyło się ogromną popularnością, w skład którego wchodziły takie specjały jak rolady, kaczki, modro kapusta, żymloki, tatary, żur, rosół oraz wyroby cukiernicze.

LATA 90-TE

Życie tego miejsca załamało się w połowie lat 90-tych – zabrakło funduszy dla Parku Śląskiego, zaczęły się problemy finansowe i restaurację trzeba było zamknąć.

Po 1989 r. zmarł jej ostatni dzierżawca i obiekt popadał w ruinę. Kilka lat później ,,Przystań” wydzierżawił Janusz Paterman, katowicki restaurator, ale nie podjął żadnych prac w obiekcie. Następnie kawiarnię wydzierżawiła spółka Palau, ale po pewnym czasie ,,Przystań” po raz kolejny zmieniła dzierżawcę na spółkę Revita Nova. Remont był przeciągany w czasie, lecz przedstawiciele spółki zapowiadali pierwszych gości na przełomie 2014 i 2015 roku. Plany nie zostały zrealizowane.

REWITALIZACJA

Pod koniec 2015 roku udziały w spółce nabyła Grupa Kapitałowa KLG S.A. Rozpoczęte przez spółkę prace, przywróciły temu miejscu dawny splendor, a także tchnęły w restaurację nowego ducha.

W rezultacie, na ponad 1700m2 zostało utworzone unikalne na skalę Śląska miejsce tętniące historią, będące czymś znacznie więcej, niż połączeniem wymienionych licznych funkcji usługowych. Znów będzie wyjątkowym miejscem spotkań, gdzie niezależnie od pór roku, godzin w danym dniu, toczyć się będzie życie towarzyskie i biznesowe Górnego Śląska.

KONTYNUUJEMY HISTORIĘ

Wszystko to na bazie doskonałej kuchni, wybornie komponowanego i warzonego na miejscu piwa oraz lodów i wyrobów cukierniczych, także własnej produkcji.

28 lutego odbyło się otwarcie dla zaproszonych gości, a od 14 marca „Browar Przystań” jest otwarty dla wszystkich.