Vlog Browar Przystań #1 – Wywiad z Szefem Kuchni Adrianem Feliksem

Nasz vlog powstał z myślą o wszystkich miłośnikach oryginalnej kuchni i pasjonatach gotowania oraz  wielbicielach złotego trunku – Piwowarach, ale też amatorach. Z pewnością zainteresuje on wszystkich i zachęci do odwiedzenia naszej restauracji, która otworzy się w 2015 roku.
W pierwszym odcinku nasz Szef Kuchni Adrian Feliks, Ślązak znany z telewizyjnego programu Top Chef, opowiada o swojej przygodzie związanej zgotowaniem oraz uczestnictwie w programie kulinarnym.

Mówi, dlaczego zdecydował się objąć stery w kuchni Browaru Przystań oraz zdradza, czym kierował się tworząc kartę menu restauracji. Oglądając ten odcinek poznacie rodzaje kuchni, które zaserwuje Adrian, jak sam powiedział: „nie będzie konkurował z babkami i mamami, które robią najlepszą modro kapustę i roladę”, natomiast zaskoczy on niezwykłymi połączeniami, bazując na lokalnych produktach, które staną się gwarantem smaku i jakości wszystkich serwowanych potraw. Jakich? Zobaczcie ten odcinek – dowiecie się też o deserach i nie tylko. Zapraszamy!

Bohaterem kolejnego odcinka jest nasz Piwowar Adam Wróbel – czytajcie i oglądajcie koniecznie!

Wywiad z Piwowarem Adamem Wróblem