Przewodnik po piwnym szkle #1

Od setek lat pijemy piwo z różnych szklanek i kufli, nie mając jednak w większości świadomości, jak ważny jest dobór odpowiedniego szkła do serwowanego piwa. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam nieco piwny savoir vivre i pokazać, że szkło to tak naprawdę jeden z najistotniejszych elementów piwnej kultury – właściwie dobrane nie tylko wydobywa z niego smak, ale też zapach i aromat. Dziś czas na Lagera, Pilznera, Marcowe oraz Trapist, kolejne gatunki niebawem!

 

Klasyczny Lager
Ten gatunek piwa serwowany jest w prostych lub lekko rozszerzanych szklankach z cienkiego szkła. Szklanka musi zwężać się tulipanowo ku górze, by kumulować wszystkie aromaty, ponieważ  lager pachnie słodem i chmielem. Dlaczego tak ważne jest cienkie szkło? Otóż dzięki niemu piwo podczas picia, przelewając się przez rant szklanki, delikatnie masuje język i podniebienie, podkreślając przy tym cechy bardzo istotne dla tego gatunku.
lager1

pilzner1
Pilzner Bohemski
Pilzner jest jednym z niewielu piw, które w zależności od okazji może być podawane w różnych szkłach. Jeśli chcemy delektować się jego aromatem, powinniśmy wybrać delikatne naczynie, zwężane ku górze szklanki, które pozwoli stopniowo uwalniać jego aromat. Jeśli jednak mamy ochotę napić się się piwa i poczuć jego goryczkę, powinniśmy wybrać kufel z grubego szkła, który sprawi, że poczujemy się jak w prawdziwej gospodzie. 

Marcowe 
Piwo marcowe jest mocniejszą odmianą lagera – jest bursztynowe, trochę alkoholowe, karmelowe i zdecydowanie chmielowe. Mimo tego, szkło, które jest wybierane do marcowego piwa, nie jest dopasowane do jego bukietu i walorów smakowych, a do okazji, z której się je pije. Jest to piwo warzone w marcu, by po kilku miesiącach było gotowe na słynny Octoberfest – stąd ciężki kufel, który idealnie sprawdza się podczas festiwalu.
marcowe1 
trapist1
Trapist
Piwo to, jest przedstawicielem belgijskiej odmiany ALE. Szkło do tego piwa częściowo opiera się na legendzie i odwzorowuje kształt Świętego Graala, częściowo przypomina kształt szklanki do koniaku. Głównym jej zadaniem, jest umożliwianie ogrzewania piwa dłońmi, co sprzyja powolnemu odkrywaniu bukietu tego piwa.