Przepis na świąteczny lukier Adriana Feliksa

Do Świąt pozostało 15 dni! Kto z Was rozpoczął już świąteczne przygotowania? Wypieki zazwyczaj zaczyna się od pierniczków – im wcześniej je zrobimy, tym lepiej. A jak pierniczki, to obowiązkowo słodki lukier, najlepiej kolorowy! Skorzystajcie z przepisu Adriana i do dzieła!

pierniczki

Składniki:

  • 200 g cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki ciepłej wody

Wykonanie:

Na początku sok z cytryny mieszamy z cukrem pudrem, potem stopniowo dodajemy ciepłą (nie gorącą) wodę. Musimy uzyskać gęstość śmietany, więc jeśli lukier wydaję nam się za gęsty – dodajemy nieco wody, w odwrotnym przypadku dodajemy nieco cukru pudru. Tak powstałą „masą” możemy już dekorować pierniczki oraz inne świąteczne wypieki.

Ostatnio prym wiodą kolorowe lukry, dostępne w sklepach, jednak o wiele lepiej (i zdrowiej przede wszystkim) jest taką ozdobę wykonać samodzielnie, bazując na naturalnych składnikach. Jak to zrobić? To bardzo proste! Do naszego lukru wystarczy dodać naturalne barwniki. Jeśli chcecie uzyskać kolor zielony, użyjcie soku ze szpinaku. Czerwony? Dodajcie soku z buraków. Jako barwnik żółty natomiast idealnie sprawdzi się szafran. Jak widać, wszystko zależy od Waszej kreatywności, więc eksperymentujcie i bawcie się kolorami!

Zachęćcie dzieciaki do wspólnej zabawy, a efekty Waszej pracy koniecznie uwiecznijcie na zdjęciach i zgłoście je do naszego świątecznego konkursu!

(link do aplikacji konkursowej: https://www.facebook.com/BrowarPrzystan?ref=bookmarks)

happy family in santa helper hats making cookies

Miłej zabawy i smacznego! :)